RIIHIMÄEN SEURAKUNNAN RIPPIKOULUT 2026

 

Talvirippikoulu Hirvijärvellä (180€)

Hirvijärven leirikeskus, 15.-21.2.2026. Konfirmaatio su 17.5. klo 10.00.

 

Kaupunkirippikoulu (70€)

Opetus päivisin kaupungissa 1.-5.6. ja 8.-12.6.2026. Konfirmaatio la 13.6 klo 10.00.

 

Hirvijärvi 1 (H1) (180€)

Hirvijärven leirikeskus, 1.-7.6.2026. Konfirmaatio su 14.6.

 

Ankkapurha 1 (180€)

Anjalan nuorisokeskus Ankkapurha, 1.-7.6.2026. Konfirmaatio su 14.6.

 

Ankkapurha 2 (180€)

Anjalan nuorisokeskus Ankkapurha, 7.-13.6.2026. Konfirmaatio su 28.6.

 

Hirvijärvi 2 (H2) (180€)

Hirvijärven leirikeskus, 8.-14.6.2026. Konfirmaatio su 28.6.

 

Riiho 1 (180€)

Riihon majatalo, 22.-28.6.2026. Konfirmaatio 5.7.

 

Hirvijärvi 3 (H3) (180€)

Hirvijärven leirikeskus, 29.6-5.7.2026. Konfirmaatio su 12.7 klo 10.00.

 

Hirvijärvi 4 (H4) (180€)

Hirvijärven leirikeskus, 6.-12.7.2026. Konfirmaatio su 19.7.

 

Hirvijärvi 5 (H5) (180€)

Hirvijärven leirikeskus, 13.-19.7.2026. Konfirmaatio su 26.7.

 

Riiho 2 (180€)

​​​​​​​Riihon majatalo, 20.-26.7.2026. Konfirmaatio su 2.8.

 

Vaellusrippikoulu Kuusamossa (200€)

Oivanki, 19.-26.7.2026. Kaupunkipäivät Riihimäessä 15.-17.7. Konfirmaatio su 2.8.

​​​​​​

Lisätietoja leiripaikoista löydät tästä alta. Ilmoittautumisohjeet löydät täältä

 

HIRVIJÄRVI (Talvirippikoulu, H1-H5)

Hirvijärvi on Riihimäen seurakunnan oma leirikeskus, joka on palvellut jo vuosikymmeniä! Monen vanhemmat ja jopa isovanhemmatkin ovat olleet Hirvijärven leireillä. Hirvijärvellä on suuri päärakennus, jossa yövytään 6 hengen huoneissa. Kolmesta kerroksesta löytyy majoitustiloja, pelihuone, iso sali, ruokasali ja ryhmätyötiloja.

"Wanhan" yläkerrasta löytyy leirien oma kirkko eli Hirvijärven kappeli. Pihalla on myös koppipallokenttä ja nuotiopaikka, jossa voidaan viettää yhdessä aikaa ulkona. Alhaalla rannassa pääsee kesällä saunomaan rantasaunassa ja uimaan mielin määrin Hirvijärvessä. 

Hirvijärven riparit ovat niitä "perusripareita", joilla tehdään kaikkea ripareille tuttua juttua: ollaan yhdessä, tutustutaan itseen ja Jumalaan, vietetään iltaohjelmia ja lauletaan, pelaillaan ja saunotaan ja tietysti syödään! 

Suosituimpia ovat kesän ekat leirit, siksi isojen kaveriporukoiden kannattaa hakeutua loppukesän leireille. 

 

 

VAELLUSRIPPIKOULU KUUSAMOSSA

 

Aintlaatuinen mahdollisuus kokea jotain ihan uutta ja unohtumatonta! Kuusamon Oivankissa vietetään leiripäivät upouudessa nuorisokeskuksen majoitusrakennuksessa ja vaeltamaan lähdetään ammattitaitoisen eräoppaan johdolla.
Jos kaipaat rippileiriltäsi hieman seikkailua, osan luokassa istumisen korvaamista vaeltamisella tai läheistä yhteyttä luontoon, voisi tämä leiri olla juuri sinulle - mitään aikaisempaa kokemusta vaeltamisesta ei tarvita, mutta positiivista mieltä kylläkin. Samanlaista tunnelmaa ja yhteishenkeä eivät muut leirit tarjoa. Leirillä yövytään teltassa tähtitaivaan alla ja vietetään ikimuistoisia nuotiohetkiä. Leiriin kuuluu myös erilliset kaupunkipäivät, jotka edeltävät itse leiri jaksoa ja joilla harjoitellaan varusteiden käyttöä.
Omia varusteita voi käyttää, mutta seurakunnalta myös löytyy kaikki tarvittava. 

 

 

ANKKAPURHA 1&2 Anjalan nuorisokeskuksessa 

 

Ankkapurhan rippikoulut vietetään Kouvolan Anjalan kylässä kymijoen rannalla. Anjalan nuorisokeskus on turvallisessa ja kauniissa kartanomiljöössä. Leirillä vietetään aikaa myös luonnon keskellä ja erilaisissa aktiviteeteissa. Tässä leiri sinulle, joka kaipaat hieman jotakin enemmän, mutta et kuitenkaan tunne kutsua lähteä pitkälle vaellukselle ja telttaan nukkumaan.

 

 

RIIHO  1&2 Riihon majatalossa

 

Riihossa viihdytään vanhan majatalon tunnelmassa. Ulkoa löytyy erilaisia aktiviteettejä, n. 1 km pituinen luontopolku, hiekkapohjainen uimaranta, laituri ja nuotiopaikka. Leirikirkko sijaitsee rannassa. Majatalon lemmikit telmivät usein pihalla. Sissi ja Hippu ovat kultaisianoutajia ja Kipinä maatiaiskissa.

 

 

Kaupunkirippikoulu

 

Kaupunkirippikoulussa vietetään kesäloman kaksi ensimmäistä viikkoa maanantaista perjantaihin ja konfirmaatio on heti riparin jälkeen lauantaina. Päivät alkavat klo 9 päättyvät klo 15 mennessä. Riparilla syödään lounas ja nautitaan päiväkahvia. Toinen ripariviikko pitää sisällään leffapäivän sekä retkipäivän. 
Kaupunkirippikoulu sopii esimerkiksi sellaisille nuorille, jotka eivät syystä tai toisesta halua olla poissa kotoa öitä tai joilla on iltaisin harrastuksia, joista ei voi leirin aikana olla pois. Usein kaupunkirippikoulun ryhmä on hieman pienempi, kuin tavallinen leiriripariryhmä. Kaupunkirippikoulu ei kuitenkaan ole pienryhmärippikoulu, vaan tuttujen rutiinien lisäksi päiviin kuuluu myös edellä mainittua erikoisohjelmaa. 
Mikäli pohditte kaupunkirippikoulun sopivuutta tai sisältöä, ottakaa rohkeasti yhteyttä riparityöntekijöihin. 

 

Hanna Riikonen
Hirvijärven alttari
Hirvijärven kappelin alttarilta näkee pitkälle asti

Rippikoulujen hinnat

Hirvijärven, Ankkapurhan ja Riihon riparit 180e

Vaellusripari 200e

Päiväripari 70e

Kehitysvammaisten ripari 70e

 

Kaikkiin ripareihin voi hakea maksuvapautusta, mikäli on Riihimäen seurakunnan jäsen. 
Ota yhteys diakoniatyöntekijään, yhteystiedot täällä

Rippikouluryhmän esirukoilijaksi



Vuonna 2026 Riihimäen seurakunnassa pidetään nuorille rippikoulua 12 eri ryhmässä. Tue heitä rukoilemalla yhden rippikouluryhmän puolesta!

Esirukoilijoille lähetämme tiedot rippileirin ajankohdasta, ohjaajista ja rippikoululaisten määrästä.

Jos haluat ryhtyä esirukoilijaksi, ota yhteyttä lähetys- ja aikuistyön ohjaaja Hanna Maliseen, hanna.malinen@evl.fi tai 050 524 1735. 

Kiitos tuestasi!