Päivärukous (ad sextam)

ti 8.9. klo 12.00 – ti 8.9. klo 12.15

Keskuskirkko

Tervetuloa kaikille avoimeen päivärukous-hetkeen!

Klo 12 Päivärukous (ad sextam), Keskuskirkko. 

Miltä tuntuisi rauhoittua ja hiljentyä keskellä kiireistä päivää? Riihimäen Keskuskirkossa järjestetään vartin kestäviä päivärukouksia (vanha nimi: ad sextam). Ne ovat kuin pieniä hiljaisuuden retriittejä, joissa on syvää sisältöä, gregoriaanista laulua ja voi halutessaan esittää lyhyen rukouspyynnön. Ei papin puheita! Ei tarvitse suorittaa ja arki helpottuu.

Tilaisuuden pitää joko pastori Petri Samuel Tikka tai seurakunnan vapaaehtoinen.

Syksyn 2026 päivärukoukset:
To 20.8. klo 12-12.20 päivärukous. Teemana toivo ja Bernhard Clairvauxlaisen muistopäivä. Rukoushetken jälkeen tarjolla henkilökohtaista rukouspalvelua klo 12.45 asti. Mahdollisuus myös yksityisrippiin. 
Pe 28.8. klo 12-12.15 päivärukous. Pyhän Monican, Augustinuksen äidin, muistopäivä. 
Ti 8.9. klo 12-12.15 päivärukous. Neitsyt Marian syntymäpäivä. Rukoushetken jälkeen kuuntelevan rukouksen hetki klo 12.15-12.45.
Ke 16.9. klo 12-12.15 päivärukous. Teemana toivo. Rukoushetken jälkeen tarjolla henkilökohtaista rukouspalvelua klo 12.45 asti. Mahdollisuus myös yksityisrippiin. 
Ma 21.9. klo 12-12.15 päivärukous. Apostoli, evankelista, marttyyri Matteuksen muistopäivä.
Ti 22.9. päivärukous. 

  • Aikuisille Aikuisille
  • Jumalanpalvelukset ja uskonelämä Jumalanpalvelukset ja uskonelämä

Linkki avautuu uudessa välilehdessä